تاریخ انتشار : 1400/12/22
تعداد بازدید : 336

داروخانه های دولتی هر روز فربه تر/ منکر کمبودهای دارویی نشوید

سید علی فاطمی، نایب رئیس انجمن داروسازان ایران در کلاب هاوس دوشنبه های دارویی گفت: کمبودهای دارویی تاثیر چشمگیری بر اقتصاد داروخانه های خصوصی گذاشته است.

سالهاست که می گوییم بیش از ۵۰ درصد اقتصاد داروخانه ها در دست داروخانه های بخش دولتی است و بخش خصوصی با وجود اینکه ۱۳ هزار داروخانه دارد، اقتصاد آن به اندازه ۴۰۰ داروخانه دولتی نیست.

ریشه اصلی اینکه بخش دولتی روز به روز فربه تر می شود، کمبودهای دارویی است و اگر معضل کمبودهای دارویی حل نشود، در آینده نه چندان دور، داروخانه های بخش خصوصی تعطیل خواهند شد و یا به داروخانه های منتخب تقلیل پیدا خواهند کرد.

ما تا همین یک سال گذشته پدیده ای بنام “داروخانه منتخب” نداشتیم؛ ولی از زمان ظهور این پدیده شاهد تبعیض در بین داروخانه ها هستیم.

تامین ارز

یکی دیگر از دلایل کمبودهای دارویی، عدم تامین به موقع و ناکافی ارز است؛ حال نرخ آن هر آنچه که می خواهد باشد.

مطالبات داروخانه ها از بیمه ها

روز به روز وضع داروخانه های خصوصی بدتر می شود و بیمه های دولتی هم با وضع بسیار نابسامان مواجه شده اند.

اکنون ۷ ماه است که بیمه تامین اجتماعی مطالبات را پرداخت نمی کند و وقتی با آنها صحبت می کنیم، می گویند اگر شما با ما بودید چه می کردید؟ در حالیکه اصلا توجه نمی کنند که در روزهای پایانی سال هستیم و داروخانه ها به شدت تحت فشارند.

بیمه ها قول داده بودند که از مرداد ماه تا آخر آذرماه، به ازای هر نسخه به داروخانه ها، مبلغ ۴هزار تومان به ازای تبدیل نسخ کاغذی به الکترونیک پرداخت کنند، اما نه تنها این هزینه را پرداخت نکردند بلکه پول نسخ کاغذی تاکنون را هم پرداخت نمی کنند.

افزایش تعداد داروخانه ها

از سویی می بینیم سازمان غذا و دارو کماکان اصرار دارد تعداد داروخانه ها را افزایش دهد. این اتفاق خیلی هم خوب است اما به شرطی که بخش دولتی “کوچکتر” شود.

از مسئولین سازمان غذا و دارو بطور جد می خواهم حداقل بدلیل دغدغه بیماران در تامین دارو، مشکل کمبود دارو را کم اهمیت جلوه ندهند یا آن را انکار نکنند. این کار تمامی تلاش های داروسازان، داروخانه ها و انجمن و سندیکاها را زیر سوال می برد.

ما هیچگاه نمی گوییم مقصر کمبودها سازمان غذا و داروست. مسئله خیلی عمیق تر از اینهاست و حاکمیت باید در این مورد به مقدار کافی منابع ارزی و ریالی برای صنعت دارو فراهم کند

تبلیغات

طرح دارویاری 1
طرح دارویاری 2
طرح دارویاری 3