تاریخ انتشار : 1401/11/01
تعداد بازدید : 12

تامین اسپری های تنفسی از مسیر تولید و واردات/دپوی مناسب سرم در مراکز درمانی

کتر محمدی در گفت و گو با خبرنگار ایفدانا با اشاره به این مطلب اظهار کرد: اسپری های تنفسی مانند سالبوتامول و فلوتیکازون جزو اسپری‌هایی هستند که یک ماده موثره در آنها به کار رفته است و برخی اسپری‌ها به منظور افزایش اثربخشی، ترکیبی از ۲ ماده موثره هستند که طبق نظر پزشک معالج قابل جایگزینی با اسپری‌های موجود هستند.

وی با اشاره به اینکه مشکل تامین برخی از اسپری‌های تنفسی مربوط به تامین گاز مخصوص مورد نیاز است، افزود: به منظور تامین اسپری‌های تنفسی (سالبوتامول و فلوتیکازون) که حاوی تک ماده موثر هستند رفع موانع تولید داخل به جد درحال پیگیری بوده و بزودی از طریق واردات نیز تامین خواهد شد.

رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه هیچ محدودیتی در تامین اسپری های ترکیبی وجود ندارد، گفت: این اسپری ها به وفور در داروخانه ها موجود است و قابلیت جایگزینی با سایر اسپری های دارای عملکرد مشابه را در صورت تایید پزشک معالج دارند.

دکتر محمدی در مورد تامین آنتی بیوتیک‌ها نیز توضیح داد: علیرغم افزایش چند برابری مصرف این داروها طی ماه های اخیر، میزان تامین نیز چندین برابر ماه های گذشته سرعت پیدا کرده است و از طرفی واردات سرم نیز همچنان در دستور کار قرار دارد تا تامین دارو تضمین شود./

تبلیغات

طرح دارویاری 1
طرح دارویاری 2
طرح دارویاری 3