تاریخ انتشار : 1400/09/27
تعداد بازدید : 473

چشم انداز آیین نامه جدید تاسیس داروخانه ها

سید علی فاطمی، نایب رئیس انجمن داروسازان ایران در رابطه با آخرین وضعیت آیین نامه جدید تاسیس داروخانه اظهار داشت: پس از استقرار وزیر بهداشت جدید، سازمان نظام پزشکی و انجمن داروسازان باهم اقداماتی برای جلوگیری از اجرای آیین نامه انجام داده اند.

ما معتقدیم اجرای آیین نامه آسیب های زیادی به نظام دارو و درمانی وارد می کند که برخی  از آن جبران پذیر نیستند.

انگیزه ای که انجمن داروسازان به دنبال آن است، به هیچ عنوان محدود کردن اشتغال داروسازان جوان نیست بلکه بحث این است که ملاک های مادی جایگزین ملاک های کسب امتیاز در مناطق محروم شده است.

به عنوان مثال برای شهرهای با جمعیت کمتر از 50 هزار نفر، محدودیتی برای تاسیس داروخانه از نظر سابقه وجود ندارد و حتی افراد بدون هیچگونه سابقه کاری، می توانند در این شهرها داروخانه تاسیس کنند که البته امتیازاتی لازم است و حتی در شهرهای 300 هزار نفر هم اگر موسس، بومی آن محدوده باشد، عملا برای تاسیس داروخانه هیچگونه محدودیت از نظر دارا بودن امتیاز ندارد و سایر امتیازات به لحاظ مالی قابل اخذ است و این باعث می شود عملا انگیزه ای برای کسب امتیاز در شهرهای محروم باقی نماند.

متاسفانه بدعتی در این دوره از سازمان غذا و دارو گذاشته شد که هیچ نقشی در تدوین آیین نامه به سازمان نظام پزشکی و انجمن داروسازان ندادند و سازمان غذا و دارو راسا آیین نامه ای را به غلط تدوین کرده است.

ضمن اینکه در آیین نامه جدید برای داروخانه های دولتی هم محدودیتی نیست و افراد می توانند با معرفی یک داروساز، در شهر و هر استانی بی نهایت داروخانه تاسیس کنند

چشم انداز آن است که در آینده نزدیک داروخانه های مستقل خصوصی در کشور برچیده می شود و جای آن را داروخانه های زنجیره ای و نهادهای سرمایه دار خواهند گرفت.

بعد از موافقت وزیر، از سوی انجمن داروسازان و سازمان نظام پزشکی، درخواست ملاقات با وزیر بهداشت داده شده و ایشان با این درخواست موافقت کردند. ما احساس می کنیم موافقتی که جناب وزیر با آیین نامه داشتند، بر اساس بررسی خواسته شده از سوی رئیس جمهور نبوده است و سازمان غذا و دارو پیش نویس سند آیین نامه را پیش وزیر قرار دادند و از ایشان به گونه ای تلویحا تایید آیین نامه را گرفتند و ما حس می کنیم این بررسی بصورت مستقل و توسط خود جناب وزیر صورت نگرفته است.

تبلیغات

طرح دارویاری 1
طرح دارویاری 2
طرح دارویاری 3