تاریخ انتشار : 1400/09/27
تعداد بازدید : 487

بایدها و نبایدها در مورد آیین نامه جدید داروخانه ها

دکتر محمدرضا سیاهی، استاد پیشکسوت داروسازی با حضور در کلاب هاوس دوشنبه های دارویی در خصوص تایید آیین نامه جدید تاسیس داروخانه ها توسط وزیر بهداشت اظهار داشت: در آیین نامه جدید تاسیس داروخانه ها، کسی که بیشترین ظلم بر وی رخ خواهد داد، مردم هستند. که در حال حاضر علاوه بر دسترسی آسان از خدمات راهنمایی و مشاوره رایگان در موضوع سلامت برخوردارند.

ضمن اینکه برخی از همکاران داروساز داروخانه دار هم ممکن است تا حدودی با ایجاد رقبای جدید، متضرر شوند چون اندازه اقتصاد دارو توسعه پیدا نکرده است.

با سرکوب قیمتی که دولت به اقتصاد دارو وارد می کند، اندازه اقتصاد دارویی ما یک سوم کشوری مانند ترکیه با جمعیت مشابه است.

متاسفانه صنعت داروی ما هنوز به روز نشده و بسیاری از کارخانجات داروسازی ما با دستگاه های 30 سال پیش کار می کنند و شرکت ها برای اورهال کردن، و توسعه نمی توانند اقلام و تجهیزات دستگاه ها را تامین کنند و این به دلیل کوچک بودن اقتصاد دارو در کشورمان است.

وقتی دارو دچار کمبود است، جمله “دارو را موجود ندارم” چه تفاوتی می تواند داشته باشد که حالا 100 داروخانه یا 200 داروخانه به مردم ادا شود.

وقتی آقای رئیس جمهور دستور بررسی آیین نامه را داده و این تغییر دولت هم فرصت خوبی فراهم کرده بود که این موضوع با کارشناسی بیشتر انجام شود، چرا آقای وزیر در اولین روز جلوس بر صندلی وزارت بدون بررسی، نامه ای که سازمان غذا و دارو پیش نویس آنرا تنظیم کرده، به این سرعت و بدون توجه دقیق امضا کرد؟

دستور رئیس جمهور بررسی آیین نامه داروخانه بود، نه پاسخی که بدون بررسی داده شود.

من تصور می کنم با آیین نامه جدید، بر خلاف آنچه که آقای دکتر شانه ساز عنوان کرده اند، برخی از خدماتی که در آیین نامه تعریف شده اصلا داروساز حق دخالت در این مسائل را طبق قانون 1334 ندارد و نیاز به اصلاح قانون دارد.

البته سرمایه دار موسس، با این آئین نامه در واقع در داخل داروخانه برای تولید نسخه مطب خواهد زد تا با هزینه تراشی برای مردم، داروهایش هم به فروش برسد. ضمنا حذف فاصله با دسترسی در تضاد است حذف فاصله داروخانه بجای دسترسی تمرکز ایجاد می کند.

آقای دکتر شانه ساز در این زمینه در کلام خود از عبارات توهین آمیز هم استفاده کردند که واقعا تاسف بار است. با استفاده از لفظ “داروخانه داران” توسط ایشان، در واقع القا می کند که مخالفان آیین نامه داروخانه، داروساز نیستند بلکه داروخانه دار و افراد پراتیکی هستند که به فکر مردم نیستند.

به نظر من به دنبال آیین نامه داروخانه جدید، بلایی سر همکاران داروساز جوان خواهد آمد که سالهای بعد اثر آن را خواهند دید. و مجبور خواهند شد تا آخر عمر اجیر بمانند.

سوال اساسی این است که سازمان غذا و دارو در تدوین آیین نامه، کدام گروه علمی، کدام انجمن حرفه ای و کدام دسته از صاحب نظران و کارشناسان داروسازی را طرف مشورت قرار داده است؟ ضمن اینکه حتی گروه کثیری از همکاران غیر داروساز عضو سازمان نظام پزشکی هم با این آیین نامه به علت ابهام در تداخل وظایف مخالفند.

تبلیغات

طرح دارویاری 1
طرح دارویاری 2
طرح دارویاری 3